Technika

Jak jsem řešil a vyřešil intalaci LED osvětlení zrcadel v koupelně

Mít správně osvětlenou koupelnu je jistě důležité nejen pro běžné účely. Možná se nejedné dámě stalo, že když se v koupelně nalíčila a spokojeně odešla do práce, na koncert popř. Do divadla, že při denním světle nebo jiném osvětlení zjistila, že její líčení není až tak perfektní, jak se jí doma zdálo. U pánů může být ten stejný problém s holením, kdy si myslí, že se oholili dokonale, ale potom zjistí, že sem tam se najdou i místa, která nevědomky vynechali. Za toto přesně může špatné osvětlení zrcadla v koupelně.


Položme si ruku na srdce, zda budeme řešit osvětlení zrcadla, protože je to efektivní a moderní, tedy kvůli designu nebo zda raději zvolíme druhou variantu a to praktickou stránku, abychom se především zaměřili na osvícení dané osoby, která zrcadlo používá.

Máme zde několik možností, jak můžeme osvětlit zrcadlo. Buď pomocí LED pásků umístěných kolem zrcadla nebo LED panely, které budou umístěny nad daným zrcadlem. Určitě není naškodu zvolit si kombinaci obou.

Při výběru správného světla, ale musíme dávat pozor, abychom zvolili to správné. Důležité především je, aby mělo IP hodnotu dostatečné výše. Prakticky to tedy znamená, že se velikost IP hodnoty odvíjí podle umístění. Pokud tedy zvolíme vyšší IP hodnotu, bude to mít také vliv na vyšší odolnost proti vodě.

Zásadou tedy je, aby podhledová  LED svítidla, případně led panely které plánujeme mít, osvětlovalo zrcadlo intenzivně, ale také i měkce, aby danou osobu, která se bude v zrcadle prohlížet, světlo nepříjemně neoslňovalo, popř. Aby nezpůsobovalo nežádoucí stíny.

Parametry pro barevnou teplotu by se měly pohybovat mezi 4000K do 5600K. Prostory koupelny by měly být osvětlené od 200 do 300luxů.

Umístění osvětlení, které plánujeme mít u zrcadla, může být přímo nad zrcadlem nebo můžeme zvolit variantu osvětlení ze dvou bočnic.